Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Opolu - wzorem ubiegłej kadencji - będzie kontynuować spotkania konsultacyjne, organizowane przy współudziale władz starostwa. Spotkania te mają na celu nawiązanie współpracy ze starostwami Opolszczyzny w celu zbudowania dobrych relacji
i zasad postępowania pomiędzy organami administracji architektoniczno-budowlanej i osobami pracującymi w budownictwie.
W IV kadencji zmieniono nieco formułę spotkań organizując spotkania szkoleniowo-integracyjne.
W pierwszej części spotkań będą miały miejsce prezentacje ciekawych firm lub obiektów budow-lanych na terenie danego starostwa, drugą część będzie stanowiła część szkoleniowa.
Drugie z cyklu spotkań szkoleniowo-integracyjnych organizowanych przez Opolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Opolu przy współudziale władz starostwa odbyło się w dniu 17 października 2014 r. w Starostwie Oleskim. Spotkania te mają na celu nawiązanie współpracy ze Starostwami Opolszczyzny w celu zbudowania dobrych relacji i zasad postępowania pomiędzy organami administracji architektoniczno-budowlanej i osobami pracującymi w budownictwie.
Pierwsza część spotkania to wyjazd techniczny z udziałem Wicestarosty Stanisława Belki, w czasie którego Wicestarosta przedstawił nowe inwestycje oraz tereny inwestycyjne powiatu oleskiego, i tak zwiedziliśmy nowoczesny salon meblowy DOBROTEKA w Dobrodzieniu, gdzie oprócz nowoczesnych mebli zaprezentowano nam nowoczesne systemy i technologie w budownictwie. Odwiedziliśmy także nowo wybudowany zakład produkcji odlewów aluminiowych Aludesign w Gorzowie Śląskim, gdzie osobiście powitał nas jego dyrektor Jan Opiola, a po obiekcie oprowadził Burmistrz Gorzowa Śląskiego Jan Tomala. Przedstawione nam rozwiązania techniczno - materiałowe spowodowały uznanie zarówno dla projektantów jak i wykonawców obiektu.
Ponadto zaprezentowano nowe lub przebudowane odcinki dróg, np. obwodnicę Olesna lub drogę gminną w m. Świercz oraz tereny inwestycyjne Starostwa, które będą zagospodarowane w ramach Śląskiej Strefy Ekonomicznej.
Druga część spotkania - część szkoleniowa miała miejsce w Pałacu w Pawłowicach, w której oprócz członków Izby z powiatu oleskiego, a także przedstawił członków Prezydium Okręgowej Rady OPL OIIB oraz jej organów statutowych udział wzięli :
- Jan Kus– - Starosta Oleski
- Stanisław Belka – Wicestarosta Oleski
- Halina Paluchowska – Naczelnik Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Starostwa
w Oleśnie
- Krystian Walkowiak – Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opolu
- Regina Urbanek – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oleśnie.
Spotkanie otworzył przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Opolu Adam Rak, który powitał zaproszonych gości oraz przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Oleśnie a także członków Izby z powiatu oleskiego a następnie dokonał prezentacji członków Prezydium Okręgowej Rady OPL OIIB (zastępcy przewodniczącego Okręgowej Rady: Mieczysław Molencki i Henryk Nowak, sekretarz Halina Kaniak) oraz jej organów statutowych (przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Wiktor Abramek) i pracowników biura Izby (kierownik - Jan Broniewicz, inspektor - Małgorzata Godyń).
Współorganizator spotkania - Starosta Oleski Jan Kus przedstawił charakterystykę Starostwa Oleskiego, jego osiągnięcia i program rozwoju.
Następnie Naczelnik Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Halina Paluchowska przedstawiła podstawowe procedury formalno-prawne związane z przygotowaniem i realizacją procesu budowlanego na terenie powiatu oleskiego, zwracając uwagę na często spotykane problemy i błędy związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę lub ze zgłoszeniem robót budowlanych.
Dalej Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oleśnie Regina Urbanek scharakteryzowała proces budowlany z punktu widzenia nadzoru budowlanego, zatrzymując się na często powtarzanych błędach uczestników procesu budowlanego oraz na samowoli budowlanej.
W dalszej części przewodniczący OPL OIIB Adam Rak zaprezentował informację o bieżącej działalności Opolskiej Izby, szczególnie zwracając uwagę różne formy możliwości dokształcania jej członków (czasopisma techniczne, dostęp do norm, serwis budowlany, e-learning, biuletyn, szkolenia, konferencje, itd.) zaś przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Wiktor Abramek przedstawił
w skrócie nowe zasady nadawania uprawnień budowlanych w związku z wejściem w życie Ustawy deregulacyjnej oraz Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
a także kwestię interpretacji nadanych uprawnień budowlanych na podstawie jednego z członków Izby
z powiatu oleskiego.
Kolejny punkt programu to wystąpienie Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego Krystiana Walkowiaka, który omówił realizację procesu budowlanego według aktualnie obowiązującego prawa, między innymi poruszył kwestię eksploatacji i utrzymania budynków oraz robót wymagających i niewymagających zgłoszenia robót, odstępstw od projektu budowlanego, zmiany sposobu użytkowania lub przebudowy w związku z ta zmianą, bezpieczeństwa użytkowania pomieszczeń oraz oddania do użytkowania obiektu budowlanego, a także samowoli budowlanej i opłat legalizacyjnych.
Po wystąpieniach zaproszonych gości w czasie spotkania integracyjnego nastąpiła dyskusja na tematy fachowe wraz z wymianą doświadczeń związanych z procesem budowlanym.
Spotkanie zakończył przewodniczący Okręgowej Rady OPL OIIB Adam Rak, który podziękował wszystkim przybyłym na spotkanie i ponowił zaproszenie do udziału w szkoleniach organizowanych przez izbę opolską jak również przez polską izbę w ramach e-learningu.
Materiał przygotowała: Halina Kaniak
Sekretarz Okręgowej Rady Izby