Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zobacz nas również na:

Około pięćdziesięciu inżynierów – członków Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa wzięło udział w oleskim spotkaniu, które odbyło się 21 marca br. Towarzyszyli im m.in. starosta oleski, Roland Fabianek, Grzegorz Dorynek – naczelnik Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej starostwa, a także Grzegorz , powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Oleśnie, Tomasz Cybiński.

 

Gości przywitał dr Dariusz Bajno, przewodniczący OPL OIIB, który zachęcał do kontaktów z Izbą, mówił o ważnych wyzwaniach, które w najbliższym czasie czekają samorząd zawodowy.

Rafał Pydych, szef opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, informował, że powiat oleski jest obecnie największym placem budowy na terenie województwa opolskiego. Przede wszystkim powstaje pierwsza na Opolszczyźnie droga ekspresowa w ciągu drogi krajowej nr 11 od Śląska do morza (łącznie 550 km). Jej częścią będzie 25 km odcinek obwodnicy Olesna. Wartość zadania to 802 mln złotych. Inwestycja jest zaawansowana w 82 proc., jej finisz zapowiadany jest w wakacje. Zakończenie całej natomiast trasy ekspresowej zaplanowane jest na rok 2033. Kolejną poważną budową jest obwodnica Praszki i Gorzowa Śląskiego w ciągu dróg krajowych nr 42 i 45. Oddany do użytku zostanie 13 kilometrowy odcinek tzw. ruchu przyspieszonego. Koszt tej inwestycji to 234 mln złotych. W ramach budowy zrealizowano 10 obiektów inżynieryjnych, cztery skrzyżowania typu rondo. Wykonawca złożył już wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Z kolei 37 mln złotych ma kosztować budowa drogi nr 45 na odcinku od końca obwodnicy Praszki do granicy województwa opolskiego i łódzkiego.

Olesno, to nie tylko drogowy plac budowy, ale także mieszkaniowy. Firma DeSilva buduje na obrzeżach miasta, w Świerczu, duże osiedle mieszkaniowe. Pierwsza jego część z 40 mieszkaniami została oddana, w planach jest oddanie kolejnych 74 lokali, a w trzecim etapie jeszcze 80. Teren obejmuje 10 ha, mają na nim powstać place zabaw, droga wewnętrzna, ścieżki piesze. Przedstawiciel DeSilvy dzielił się uwagami związanymi z funkcjonowaniem firm deweloperskich w dobie kryzysu. Jego zdaniem rynek wyraźnie się załamał. Lepiej się sprzedają mieszkania małe, gorzej duże. Być może sytuacja się poprawi wraz z możliwością skorzystania z 2 proc. kredytów mieszkaniowych.

O programie „Energia dla wsi” oraz o spółdzielniach energetycznych i zasadach ich działania informowała Barbara Lisik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Z kolei Grzegorz Dorynek przypomniał, że od 28 stycznia br można składać wnioski o elektroniczne dzienniki budowy. Wprowadzenie platformy e-budownictwo jest szansą na skrócenie czasu obsługi, ujednolicenie zgromadzonych danych, lepszą ich dostępność, szansą na skorzystanie z gotowych wzorów pism, ułatwieniem w postaci powiązanych systemów informatycznych.

Maria Szylska

Początek strony