Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zobacz nas również na:

Egzamin na uprawnienia budowlane
Rozpoczęliśmy XL sesję egzaminacyjną w Opolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa  w Auli Wydziału Budownictwa i... Czytaj więcej
Egzamin na uprawnienia budowlane
Dnia 18 listopada br. rozpoczynamy XL sesję egzaminacyjną w Opolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa  w Auli Wydziału... Czytaj więcej
E-doradca podatkowy_listopad 2022
Zachęcamy do zapoznania się z nowym wydaniem E-doradcy podatkowego {phocadownload view=file|id=1344|target=s}           Czytaj więcej
XX-lecie opolskiego samorządu zawodowego...
Dnia 14 października br. w hotelu Arkas w Prószkowie obchodzono Jubileusz XX-lecia Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.... Czytaj więcej
Newsletter Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów...
Zachęcam do zapoznania się z kolejnym wydaniem Newslettera Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa  {phocadownload... Czytaj więcej
prev
next

Opole i Biała z nagrodami marszałka województwa opolskiego

17 listopada br w Urzędzie Marszałkowskim nastąpiło rozstrzygnięcie 13 edycji konkursu „Najlepsza przestrzeń województwa opolskiego 2022". Jego laureatkami zostały gminy Opole (w kategorii przestrzeń publiczna)

i Biała (w kategorii obiekt użyteczności publicznej).

Konkurs odbywa się co roku i promuje najlepsze osiągnięcia w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Są to realizacje urbanistyczne i architektoniczne polegające na zagospodarowaniu ogólnodostępnych terenów, istotnych dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców i jakości ich życia.

Jak mówił członek Zarządu Województwa, Szymon Ogłaza, obiekty te mają stanowić wzór do naśladowania i inspirować swoimi rozwiązaniami, a przede wszystkim być akceptowane przez lokalną społeczność. - Przyznane dotąd nagrody i wyróżnienia – stwierdził - świadczą o tym, że nie ma rozbieżności pomiędzy oceną jury, a uznaniem mieszkańców.

 

Nagrodzony przez marszałka opolski projekt, którego autorem był Andrzej Zatwarnicki, to zagospodarowanie kamionki Piast. Koszt realizacji wyniósł 7,7 mln złotych. Zrewitalizowane zostały nieużytki poprzemysłowe, wymagające usunięcia wysypiska gruzów i odpadów. Mieszkańcy zyskali ścieżki parkowe, platformy widokowe, place zabaw, boisko do piłki nożnej, pomosty pływające, parkingi i wybiegi dla psów, zaś dla płetwonurków wybudowano stanicę.

Z kolei gmina Biała wyremontowała obiekt dawnego kościoła ewangelickiego, zwanego stolarnią. Celem tej realizacji (pod nazwą Centrum Społeczno-Kulturalne) było zapewnienie nowoczesnych i odpowiednich warunków związanych ze świadczeniem usług kulturalnych. Realizacja pochłonęła 3,2 mln złotych, a autorem projektu był Jerzy Sylwestrzak z Prudnika.

Oba nagrodzone przedsięwzięcia korzystały z dofinansowania unijnego.

W kategorii przestrzeń publiczna nagrodę internatów zdobyła gmina Ujazd za przedsięwzięcie pod nazwą „Rynek 100 drzew. Remont nawierzchni rynku wraz z infrastrukturą techniczną i elementami małej architektury przy placu 1 Maja w Ujeździe”. W tej kategorii jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:

- gmina Kluczbork za zagospodarowanie terenu stawu hodowlanego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz sąsiadującym budynkiem gospodarczo-magazynowym na obszarze OTW Bąków;

- gmina Ujazd za wspomniany Rynek 100 drzew;

- gmina Namysłów i Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych za „Przebudowę zagospodarowania terenu pałacowo-parkowego w Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej nagrodę internatów zdobyła gmina Kędzierzyn-Koźle i jej przedsięwzięcie pod nazwą „Świadczenie opieki paliatywnej poprzez utworzenie całodobowego hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu”. Przyznano cztery wyróżnienia, które otrzymały:

- gmina Jemielnica za „Budowę przedszkola wraz ze żłobkiem w Jemielnicy” ;

- gmina Opole za przedsięwzięcie pn. „Toyota Park w Opolu”;

- gmina Olesno za „Wielofunkcyjne Centrum Komunikacji w Oleśnie”;

- gmina Otmuchów za „Remont i przebudowę obiektu wypoczynkowego Sandacz w Otmuchowie na ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjno-szkoleniowy z zapleczem konsumpcyjnym.

W tegorocznej edycji konkursu jury, składające się z przedstawicieli środowiska budowlanego, architektów i urbanistów, oceniało 19 obiektów. Przedstawicielką Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w jego składzie była Maria Mleczko-Król.

W ciągu trzynastu edycji konkursu ocenie poddano 257 obiektów, 77 z nich otrzymało nagrody i wyróżnienia.

Maria Szylska

Początek strony